Log in Subscribe

County general election results

Districts 1 and 5 tight races

Posted 8/4/22

The total number of registered voters in Bedford County is 28,087.  A total of 4,332 voters turned out, including 1,997 voters on Election Day, 74 paper absentee ballots, and 2,261 walk-in/early voting. This is 15.42 percent turnout rate. 

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

County general election results

Districts 1 and 5 tight races

Posted

The total number of registered voters in Bedford County is 28,087.  A total of 4,332 voters turned out, including 1,997 voters on Election Day, 74 paper absentee ballots, and 2,261 walk-in/early voting. This is 15.42 percent turnout rate. 

BEDFORD COUNTY GENERAL 

County Commissioners 

District 1: Total, 776 votes

*Eric Maddox (R) 36.31% (281) 

*Drew Hooker (R) 31.83% (247) 

Don Gallagher (I) 31.44% (244) 

District 2:  Total, 543 votes

Greg Vick (R) 51.93% (282) 

Tony Smith (I) 46.78% (254)

District 3:  Total, 771 votes

*Janice Brothers (I) 32.17% (248) 

Jason Sanders (I) 25.29% (195)

*Troy Thompson (I) 41.63% (321) 

District 4:  Total, 860 votes

*Anita Epperson (I) 35.35% (304) 

Brian Farris (I) 28.37% (244) 

*Diane Neeley (I) 36.05% (310) 

District 5:  Total, 1,750 votes

*Scott Johnson (R) 27.26% (477) 

Jeff Sweeney (R) 21.54% (377) 

Tracey Strassner (I) 6.4% (112) 

Jim Walker (I) 1.2% (21) 

Bo Wilson (I) 17.2 % (301) 

*Linda Yockey (I) 26.34%  (461)

District 6: Total, 195 votes

Bill Anderson (I) 58.97 % (115) 

Adam Thomas (I) 38.97% (76)

District 7:  Total, 476 votes

Brian Brenton (R) 22.06% (105) 

*Julie Wells Sanders (R) 40.76% (194) 

*Sylvia Pinson (I) 36.76% (175) 

District 8: Total, 295 votes

John Boutwell (R) 48.47% (143) 

Jason Boyette (R) 51.19% (151)

District 9: Total, 470 votes

*Biff Farrar (I) 38.3% (180) 

*Mark Thomas (I) 34.04% (160) 

Robert Warren (I) 26.38% (124) 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Mayor: Total, 4,045 votes

*Chad Graham (R) 68.26% (2761)

 Misty Pellar (I) 30.9% (1250) 

Results by precinct:

EAKIN:  Graham 72.1% (230) Pellar 27.59% (88) 

FIRST ASSEMBLY: Graham 62.5% (290) Pellar 36.42% (169) 

SOUTH SIDE: Graham 60.31% (196) Pellar 38.15% (124) 

EAST SIDE:  Graham 54.91% (95) Pellar 42.77% (74) 

THOMAS: Graham 66.53 % (159) Pellar 33.05% (79) 

UNIONVILLE: Graham 68.62% (339) Pellar 30.77% (152) 

BEDFORD: Graham 66.67% (362) Pellar 31.86% (173) 

WARTRACE: Graham  76.79% (225) Pellar 22.87% (67) 

BELL BUCKLE: Graham 66.53% (165) Pellar 32.66% (81) 

NORMANDY: Graham 78.29% (202) Pellar 20.54% (53) 

FLAT CREEK: Graham 72.28% (498) Pellar 27.58% (190) 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

OTHER OFFICES

County Clerk: 

Donna Thomas (I) 99.73% (3663) 

Sheriff: 

Austin Swing (R) 98.42% (3668) 

Trustee: 

Tonya Davis (R) 99.54% (3652) 

Register of Deeds: 

Johnny Reed (D) 99.05% (3320) 

Circuit Court Judge, Part I, District 17: 

Forest Durard Jr (I) 99.61% (3357) 

Circuit Court Judge, Part II, District 17: 

Wyatt Burk (I) 99.73% (3364) 

District Attorney General, District 17: 

Robert J. Carter (I) 99.66% (2949) 

Public Defender, District 17: 

Donna Orr Hargrove (I) 99.79% (3249) 

General Sessions Judge: 

Charles Rich (I) 98.54% (3032) 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

School Board 

District 2:  Total, 352 votes

Brian Crews (I) 99.43% (350) 

District 3: Total, 423 votes

Dan Reed (I) 98.58% (417) 

District 4:  Total, 430 votes

Courtney Bogle (R) 99.3% (427) 

District 7:

Sandra Avent 30.77% (8)

Michael Henry 23.08% (6)

*Barton Williams 46.15% (12)

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

STATE REPUBLICAN PRIMARY 

Governor: 

Bill Lee  99.01% (3185) 

Tennessee House of Representatives, District 62: 

Pat Marsh 99.74% (3114) 

State Executive Committeewoman, District 14: 

Lynne Davis 99.76% (2527) 

U.S. House of Representatives, District 4: 

Scott DesJarlais 99.46% (3123) 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

STATE DEMOCRATIC PRIMARY 

Governor: 

Carnita Faye Atwater 27.68% (165) 

*Jason Brantley Martin 51.01% (304) 

JB Smiley Jr 20.97% (125) 

U.S. House of Representatives, District 4: 

Wayne Steele 63.16% (348) 

Arnold J. White 35.39% (195) 

TN House of Representatives, District 62: 

N/a 

State Executive Committeeman, District 14: 

n/a 

State executive committeewoman, District 14: 

Jane Tucker 99.65% (567) 

 

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here